UUSI TILA – NYT – 2016 Avoin taidekoulu Kalasatamassa

Tammikuussa 2016 Avoin taidekoulu muutti Suomen Taiteilijaseuran Ateljeesäätiön Kalasataman taiteilijataloon. Olemme siirtyneet uudelle kehittyvälle ja taidetapahtumiltaan aktiiviselle alueelle Helsingissä. Avoin taidekoulu on nyt yksi Kalasataman uuden asuinalueen kulttuuripalvelujen tuottajista.

Uudet koulutilat on suunniteltu erityisesti Avoimen taidekoulun käyttöön. Pitkänomaisessa tilassa on kaksi isoa luokkahuonetta, joiden pitkällä sivulla on koko matkalla suuret ikkunat, joten päivänvalo on hyvä. Olemme panostaneet myös sähkövalon laatuun;  koulutilassa on nyt täyden spektrin loisteputket (AD-Lux Oy), jotka toistavat värisävyt hyvin. Hiljentymistä varten on pieni erillinen meditaatiohuone.

Koulutila sijaitsee osoitteessa Vanha Talvitie 9, joka on viiden minuutin kävelymatkan päässä Kalasataman metroasemalta ja kymmenen minuutin päässä Kurvin (Hämeentie) bussi- ja raitiovaunupysäkeiltä.

UUSI TILA – NYT – 2016
Avoin taidekoulu
Suomen Taiteilijaseuran Ateljeesäätiön KALASATAMAN TAITEILIJATALO Vanha talvitie 9
• 5 min. metroasemalta
• 10 min. Kurvista (Hämeentie)
• 200 m² valoisaa ateljeetyötilaa