Tervetuloa meditoimaan, piirtämään elävää mallia ja tutustumaan Avoimeen taidekouluun lauantaina 17.9.22!

(Croquis-piirrokset: Nina Orell)

 

Tervetuloa tutustumaan Kalastamassa toimivaan Avoimeen taidekouluun osallistumalla ilmaiseen croquis-lauantaihin 17.9. 2022 klo 10.30- 14.00.

Avoimen taidekoulun 3 + 1-vuotinen opetusohjelma keskittyy maalaamiseen ja meditaatioon. Koulussa vahvistetaan ja haastetaan jokaisen oppilaan omaa intuitiivista kuvantajua. Koulun keskeisiä arvoja ovat taiteen kauneuden vaaliminen, sisäinen luovuus, kokonaisvaltainen hyvinvointi ja yhteisöllisyys. Koulusta saa valmiudet vapaana taiteilijana toimimiseen.

Päivä alkaa meditaatioharjoituksella klo 10.30 – 11.45, jatkuu kolmen jakson croquis-piirtämisellä ja päättyy kahvi- tai teehetkeen klo 13.30-14. Päivän päätteeksi on mahdollista jakaa kokemuksia ja jutella koulussa opiskelemisesta koulusta valmistuneiden entisten oppilaiden kanssa.

Lauantai-päivän vetäjänä toimii Avoimen taidekoulun pääopettaja Nagashila. Kaikki piirtämiseen tarvittavat materiaalit on mahdollista saada koululta, omia lyijykyniä voi toki ottaa mukaan.

 

Lisätietoja: Toiminnanjohtaja Marja Liimatainen 040 731 4038