Meditaatiokurssi syksy 2022

Kurssin kiteytyy sanaan ”tietoinen läsnäolo” (mindfulness). Kurssilla opittava meditaatioharjoitus on Hengityksen tarkkaaminen (mindfulness of breathing).

Meditaatioharjoituksien perusta on: pysähtyminen, pelkkä istuminen ja tietoinen läsnäolo kaikessa mitä tapahtuu—uteliaisuus ja hyväksyminen. Sen jälkeen on olennaista tajuta tietoisuuden tai oikeastaan ”olemisen” kaksi suuntaa ja avautua meditaation harjoittamiseen. Käymme läpi myös arjen, taidetyön ja meditaation välistä sudetta.

Kurssille osallistuja oppii meditaatioharjoituksen, ja jos hän tekee sitä säännöllisesti päivittäin kurssin aikana, hän saa kokemuksen siitä kuinka meditaation tasapainottava ja luovuutta avaava vaikutus tuntuu arjen toiminnassa ja taidetyössä.

Kurssi on ensikertalaisille ja niille jotka haluavat herätellä jo kerran oppimaansa.

Opettaja: taidemaalari ja meditaatio-opettaja Nagashila.

Kurssipäivät: 15.10. / 29.10. / 12.11. / 26.11. , Lauantaiaamuisin klo 9.00-11.15, 4 kertaa

Kurssin hinta on 100 €.