Kevään 2020 lyhytkurssit

Meditaatiota ja akvarellimaalausta, viikonloppukurssi 22.-23.2.

Akvarellimaalauksen mahdollisuuksiin sukelletaan teemalla Sattuman hyväksyminen ja kontrolli. Yhteisten meditaatioharjoitusten kautta toteutetaan sekä isokokoisia, energisiä, voimakkaita maalauksia että toisaalta pieniä, intensiivisiä, keskittyneitä maalauksia unohtamatta akvarellimaalauksen mahdollisuuksia: märkämaalausta, työn pesemistä jne. Harjoitusten avulla tavoitellaan ihmisessä olevaa kahta puolta, voimaa ja herkkyyttä. Katso lisää.

Johdantokurssi taiteen meditaatioulottuvuuteen, viitenä lauantaina

Taiteen meditaatioulottuvuuteen johdattelevan kurssin tavoite on antaa alkusysäys, heräte ja tahto oivaltaa taiteen ja meditaation yhteys – tasapaino havaintotapahtuman laajemmassa piirissä. Kurssilla meditoidaan ja piirretään/maalataan (lyijykynät ja öljypastellit). Kurssipäivät: 29/2 ; 7/3 ; 21/3 ; 4/4 ; 25/4 , lauantaisin klo 9.00 – 11.45. Katso lisää.