AVOIMEN TAIDEKOULUN OPISKELIJAT MAALAAVAT KATUTAIDETEOSTA KALASATAMASSA

https://www.newsbox.fi/featured/katutaidetta-itavaylan-alle-kalasatamassa/

Helsingin kaupungin Kalasatamasta Pasilaan -raitiotieprojekti on tilannut katutaideteoksen  Avoimelta taidekoululta. Koulun opiskelijat maalaavat Englantilaisaukion työmaapisteen Redin puoleista aitaa (Itäväylän alla) 11.6.2022 alkaen.

Maalausprojekti on alueen ainoana taidekouluna tärkeä ja poikkeuksellisen mieleinen. Työmme mukailee projektin teemoja, kuten kiertotaloutta, ekologisuutta ja yhteisöllisyyttä. Mukanamme tuomme myös oman koulumme arvot, kuten henkisyys, sisäinen luovuus ja taiteen kauneuden vaaliminen.

Lisätietoja:

Henna Paasonen                                                                    Titta Lampela

Avoimen taidekoulun taidetuottaja                                       Katutaideprojektin koordinaattori

puh. 044-9738800                                                                 puh. 040-8290920

henna.paasonen@luukku.com                                              titta.lampela@gmail.com

.